NASZE REALIZACJE

Concept 350 - Nowa wizja formatowania

Pilarki formatowe od prawie stu lat opierają się na tej samej zasadzie działania i niemal identycznej budowie, dostosowywanej wizualnie do estetyki obowiązującego designu. Co zatem jest tak rewolucyjnego w nowej koncepcji, którą przedstawiła światu włoska marka FIMAL - wyjaśnia Grzegorz Chylak z firmy TEKNIKA, którego spotkaliśmy na targach Ligna w Hanowerze.

- Mógłbym zacząć od tego, że Concept 350 to piękna maszyna, a ja oglądam się za pięknymi kobietami, pięknymi samochodami i pięknymi maszynami  - tłumaczy Grzegorz Chylak. - Na pewno pod tym względem FIMAL wykonał świetną pracę, projektując i dopracowując każdy element w jej konstrukcji.

FIMAL to nowa marka wykreowana przez włoskiego producenta PAOLONI, znanego dotąd z mniejszych pilarek stołowych i konwencjonalnych pilarek formatowych. Concept 350  jest maszyną o zaawansowanych możliwościach pilarki formatowej, zamkniętych w kompaktowej budowie.

Pierwszy egzemplarz w Polsce

Choć na targach Xylexpo w ubiegłym roku pokazano dopiero prototyp Concept 350, firma TEKNIKA, wyłączny przedstawiciel FIMAL w Polsce,  już w kwietniu tego roku dostarczyła pierwszy egzemplarz do firmy Zakład Arażacyjno Wykonawczy Verifis, która wykorzystuje ją w produkcji mebli sklepowych i hotelowych na indywidualne zamówienie.  Jej realizacje można spotkać m.in. w sieci sklepów spożywczych ALMA czy ŻABKA

Specyfika naszej produkcji wymaga elastycznych maszyn, dlatego też obok pilarki formatowej Sector 450 marki Biesse, postanowiliśmy "zatrudnić" nowy Concept 350. - mówi Grzegorz Suliński, szef produkcji ZAW Verifis. - Pilarka ta, pomimo niewielkich gabarytów, bardzo dobrze spełnia funkcję formatówki i  po dokonaniu załadunku elementów, wykonuje szybkie rozcinanie i docinanie elementów nie tylko płytowych, ale również wykonanych np. z plexi, którą często stosuje się w elementach wyposażenia wnętrz sklepowych.


Praca bez pustych przebiegów

Obsługa maszyny jest bardzo prosta - głębokość nacięcia reguluje sie pokrętłem z tarczą numeryczną. Maszyna wyposażona jest w system pomiaru szerokości płyty, dzięki czemu automatycznie dopasowuje ustawienie piły tuż przy krawędzi płyty, co wyklucza pusty przebieg i redukuje czas obróbki. Oszczędność czasu i miejsca to największe zalety Concept 350.

- Pierwszy raz spotkałem się z pilarką, która cięcie podstawowe i podcięcie wykonuje za pomocą jednego narzędzia, to niewątpliwie jej zaleta, która wpływa na czas obróbki - zauważa Grzegorz Suliński. - Z kolei kompaktowa budowa pozwoliła bez problemu wygospodarować dla niej miejsce w naszym zakładzie, który już w ubiegłym roku wyposażyliśmy w profesjonalna linie produkcyjną.

Formatowanie na 10 m2

Choć to urządzenie do obróbki dużych arkuszy płytowych o 3200 x 1300 mm, to jego wymiary są aż o połowę mniejsze w stosunku do pilarek obrabiających elementy o takich gabarytach. Concept 350 potrzebuje zaledwie 10,5 m2 w stolarni. Jak udało się to osiągnąć? Dzięki kilku przemyślanym rozwiązaniom. Przykładem jest specjalna prowadnica, która jest wysuwana tylko na czas obróbki dużych elementów.

Grzegorz Suliński chwali także bezpieczeństwo obsługi maszyny - operator nie ma praktycznie możliwości kontaktu z jednostką tnącą. Specjalny system osłonowy na całej długości nie tylko czyn pracę z pilarką bezpieczna, ale służy jednocześnie do stabilizacji formatki, co jest szczególnie cenione w przypadku obróbki elementów o nieregularnych kształtach jak i bardzo cienkich płyt.

Rozcinanie na ekranie

W Concept 350 możliwe rozcinanie elementów przy ułożeniu piły pod kątem 90 stopni jak i jej pochylenie do kąta 46 stopni, uruchamiając  i regulując ustawienie na ekranie PLC.  Panel sterowania usadowiony jest na ruchomym cokole, przez co jest bardzo łatwy w transporcie i operator może go przemieszczać tam, gdzie jest mu najwygodniej obsługiwać maszynę. PLC z pamięcią do 99 programów jest w stanie zarządzać trzema osiami ustawienia piły, wyświetlając ich układ niezależnie.

Bardzo przydatnym, opcjonalnym narzędziem jest wskaźnik laserowy, który ułatwia szczególnie cięcie ukośne czy podcięcia.

Dane techniczne Concept 350
Długość
2600-3200-3800 mm
Średnica piły
300-350 mm
Wysokość cięcia, piła 350 mm, 90*
105 mm
Wysokość cięcia, piła 350 mm, 45*
72 mm
Prędkość obrotowa piły
4000 obr/min
Moc silnika
5 kW