NASZE REALIZACJE

Kompletne linie tartaczne i produkcyjne „szyte na miarę”

Kompletne linie tartaczne i produkcyjne „szyte na miarę”

 

Tartacznictwo | Primultini optymalizuje procesy przetarcia i obróbki tarcicy

Maszyny Primultini pracują w ponad stu krajach na świecie. Proces ich projektowania, produkcji i montaż odbywają się wewnątrz firmy, której siedziba i fabryka znajdują się u podnóża włoskich Alp.

 

Artykuł ukazał się na łamach Gazety Przemysłu Drzewnego Nr.2/2018

Tekst i fot. Katarzyna Orlikowska

Projektowanie i wykonanie kompletnych linii tartacznych to specjalność włoskiej firmy Primultini. Jej fabrykę znajdującą się w Marano Vicentino (północne Włochy) mieliśmy okazję zwiedzić w trakcie wyjazdu branżowego, który zorganizowała Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wraz z firmą Teknika, będącą przedstawicielem Primultini w Polsce.

– Firma Primultini powstała w 1923 roku w Marano Vicentino leżącym w rejonie słynącym z produkcji mebli z drewna – poinformował na wstępie Gaetano De Lai, sales manager Primultini. – Obecnie na rynku europejskim, rosyjskim i afrykańskim jesteśmy liderami w zakresie dostarczania pojedynczych maszyn do tartaków oraz kompletnych linii dla przemysłu drzewnego.

Oferta Primultini obejmuje zarówno urządzenia do manipulacji kłód, produkcji desek (pilarki taśmowe, cantery, wielopiły, obrzynarki, pilarki poprzeczne), jak i systemy sortujące oraz do sztaplowania, rozsztaplowywania desek ze stosów, obrzynania, znakowania czy klasyfikowania tarcicy, włączając pełną gamę urządzeń z przeznaczeniem dla wydziałów ostrzarni związanych z przygotowaniem pił taśmowych do pracy.

– Nasze maszyny i urządzenia działają w ponad stu krajach na świecie, rocznie produkujemy około 35 kompletnych linii – dodał Gaetano De Lai. – Co ważne, cały proces projektowania, produkcji oraz montaż odbywają się wewnątrz firmy.

30 wysokowydajnych linii sprawdza się w Polsce

Firma Primultini została założona przed przeszło 90 laty przez pięciu kuzynów – inżynierów i od początku istnienia specjalizuje się w konstrukcji maszyn tartacznych do przecierania przede wszystkim wielkowymiarowych kłód.

– Od wielu lat nasza sprzedaż opiera się na eksporcie – obecnie 85 procent stanowi sprzedaż na rynki zagraniczne, co wynika po części z faktu, że włoskie zasoby leśne nie są bogate w surowiec wielkowymiarowy, do którego przystosowane są oferowane przez nas rozwiązania – mówi Gaetano De Lai.

Technologie Primultini dobrze znane są też klientom w naszym kraju.

– W Polsce od kilku lat sprzedajemy średnio trzy linie w roku, co stanowi 10 procent całej naszej produkcji – informuje przedstawiciel Primultini.

Jak wylicza Gaetano De Lai, w naszym kraju pracuje łącznie 30 kompletnych linii włoskiego producenta, w tym największa w Polsce linia przetarcia drewna okrągłego zainstalowana w 2016 r. w firmie Trak-Drew, przecierająca około 150 tys. m3 surowca w roku. Oparta na technologii taśmowej linia doskonale radzi sobie z elastyczną produkcją w zakresie wytwarzania tarcicy, kantówki czy desek paletowych.

Obecnie zarządzająca Grupą Primultini firma jest nadal przedsiębiorstwem rodzinnym prowadzonym przez członków rodziny Primultini, a do Grupy tej należą cztery działające w synergii przedsiębiorstwa: Primultini i Bongioanni (w 2015 r. Primultini nabyło markę Bongioanni) specjalizujące się w maszynach i urządzeniach dla tartaków, Mec Legno – maszyny do ostrzenia i konserwacji pił taśmowych oraz Pribo – automatyzacja i maszyny specjalne.

Żeliwna konstrukcja i perfekcyjnie wyważone koła zamachowe

Primultini na rynku znana jest najbardziej z oferty wspomnianych wyżej traków taśmowych, których proponuje kilka rodzajów. Są to traki pionowe do kłód o średnicach kół zamachowych od 1300 do 2000 mm, jak również traki taśmowe pochylone o średnicy kół zamachowych (w zależności od modelu) wynoszącej 1400, 1600 lub 1800 mm.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na dwa aspekty produkcji tych maszyn, które najlepiej świadczą o najwyższej jakości technologiach Primultini.

Po pierwsze, konstrukcja nośna traków w całości wykonana jest z żeliwa, co stanowi o jej masywności, która rzutuje na stabilność pracy nawet w najtrudniejszych warunkach produkcyjnych, a w konsekwencji na dokładność przetarcia.

Po drugie, Primultini dokłada wszelkich starań, aby proces obróbki kół zamachowych napędzających piłę był jak najbardziej dokładny i przez to wpływał na najwyższej jakości proces przetarcia pozbawiony drgań na kole.

– Dla przykładu koło zamachowe o średnicy 1600 mm waży 1,5 tony, a w trakcie produkcji poddawane jest procesowi sezonowania przez przeszło 2 lata po to, aby osiągnąć perfekcyjnie odprężony monolit koła z żeliwa – podkreśla Gaetano De Lai. – Ta technologia produkcji odróżnia nas od 

konkurencji i wpływa na najwyższą jakość naszych traków taśmowych.


Nieodłącznym elementem linii przetarcia są wózki do transportu kłód, które Primultini oferuje w różnych wymiarach, zarówno z kolumnami stałymi, jak i niezależnymi. W przypadku kolumn stałych ich symultaniczny ruch możliwy jest dzięki obecności jednego silnika bezszczotkowego, z kołami zębatymi i zębatkami o wysokiej dokładności. Z kolei w przypadku kolumn niezależnych każda z nich napędzana jest przez osobny silnik bezszczotkowy. To rozwiązanie pozwala na szybkie i dokładne centrowanie kłody niezależnie od różnic średnicy w poszczególnych przekrojach kłody.

Urządzeniem, które można podłączyć do nowej lub już posiadanej pilarki taśmowej jest canter, znajdujący stałe miejsce w ofercie Primultini. Canter umożliwia zrębkowanie okorka w momencie cięcia pierwszej sztuki tarcicy, co pozwala na wzrost produkcji (do czterech przejść mniej dla każdej kłody) oraz wyeliminowanie problemu transportu okorków. Jego ciężka i masywna konstrukcja eliminuje drgania podczas cięcia, a możliwość numerycznego sterowania dwuosiowego pozwala na symultaniczne pozycjonowanie kolumn wózka do transportu kłód oraz pozycjonowanie cantera.

Primultini produkuje również wózki transportowe z pochylonymi kolumnami, które umożliwiają delikatne zsunięcie się przetartej deski na przenośnik rozładunkowy, w dodatku zawsze na tę samą stronę otrzymanej tarcicy. Użycie zacisków wywracających (easy hooks), instalowanych na życzenie klienta, sprawia, że obracanie kłód jest wyjątkowo szybkie i precyzyjne. Prowadnice ślizgowe, po których poruszają się kolumny, są wykonane z części umożliwiających ich wymianę w razie zużycia.

Rozcinanie pryzmy na kilka sposobów

Do rozcinania pryzmy Primultini oferuje różne rodzaje wielopił. Dla przykładu wielopiła dwuwałowa DZA do cięcia wzdłużnego, jak nietrudno się domyślić, służy do cięcia wzdłużnego pryzmy na dwie sztuki tarcicy. Pryzma do obróbki przeniesiona na stół posuwu, już scentrowana w stosunku do środka maszyny, zostaje dosunięta do jednej z dwóch płaszczyzn: po wprowadzeniu jej do maszyny zostaje zabezpieczona przez zestaw rolek dociskowych, a następnie rozcięta na pół przez dwie piły tarczowe.

Z kolei wielopiła-obrzynarka jednowałowa MPA to wszechstronna maszyna, która może zostać wyposażona zarówno w piły tarczowe stałe w celu wykorzystania jej w sposób tradycyjny, jak również w maksymalnie cztery piły ruchome, również w połączeniu z ostrzami stałymi, w celu wykorzystywania maszyny jako obrzynarki.

MRA, MQA i MSA to natomiast wielopiły dwuwałowe o maksymalnej wysokości cięcia: 160, 180 i 260 mm. Zgodnie z najnowszymi dyrektywami europejskimi dotyczącymi bezpieczeństwa są to urządzenia całkowicie zamknięte, które mogą pracować jako maszyny wolno stojące lub wejść w skład automatycznej linii produkcyjnej.

Ciekawą pozycją jest także automatyczna obrzynarka DRC o maks. wysokości cięcia 120 mm. Maszyna złożona z dwóch głowic z czterema ruchomymi piłami tarczowymi oraz dwoma klinami przeciwzaciskowymi zapewnia wysoką wydajność produkcji tarcicy obrzynanej. Zawiera także system załadunku materiału za pomocą poprzecznego przenośnika łańcuchowego, z laserowymi czujnikami, które wykrywają dokładny kształt deski, jak również jej grubość i długość.

– To jedynie kilka przykładów naszych standardowych maszyn, a zaznaczę, że większość zamówień realizujemy pod indywidualne zapytania klientów, dostosowując nasze rozwiązania do wymagań technologii odbiorcy – podsumowuje Gaetano De Lai. – Praca na maszynach Primultini umożliwia osiągnięcie wysokiej wydajności oraz doskonałej jakości materiału, a możliwość tworzenia różnych konfiguracji maszyn pozwala zadowolić zarówno klientów przerabiających duże ilości drewna, jak też małe i średnie tartaki, co potwierdzają liczne wdrożenia, które od blisko 100 lat realizujemy na całym świecie.