NASZE REALIZACJE

Meble w paczce: automatyczne pakowanie, owijanie i zaklejanie taśmą


Meble w paczce: automatyczne pakowanie, owijanie i zaklejanie taśmą

Logistyka przemysłu drzewnego, wyrobów meblarskich czy stolarki budowlanej w pełni zaakceptowała system dystrybucji wyrobów „w paczkach”. Pakowanie i magazynowanie nie może być wąskim gardłem produkcji, dlatego zdecydowanie wygrywają tu rozwiązania zautomatyzowane, takie jak technologie Magnys, CVM czy Horbitek, coraz bardziej popularne w Polsce dzięki ich dystrybutorowi – firmie TEKNIKA.

 

Zamówienia ze sklepów internetowych czy popularnych systemów aukcyjnych oczekują na szybką realizację. Jeśli produktu nie ma na stanie lub wymaga personalizacji (kolor, tkanina, okucia) – jego szybkie wyprodukowanie w systemie just-in-time nie stanowi już problemu. Firmy wyposażone w automatyczne linie rozkroju, okleinowania, frezowania czy czopowania doskonale radzą sobie z tym zadaniem. Problem pojawia się natomiast często na etapie kompletowania produktów i ich pakowania. Wielu przedsiębiorców uznawało dotąd, że w tej dziedzinie najlepiej poradzą sobie pracownicy, którzy żmudnie odmierzają, kompletują w kartonach i owijają paczkę taśmą z logo firmowym. Ludzie jednak wielokrotnie zawiedli, sprowadzając na markę niezadowolenie klientów z powodu źle skompletowanego zamówienia, brakującej jednej śrubki czy zawiasu. Czyja wina? Wagi, która źle odmierzyła mocowania, a może zmęczonego nocną zmianą pracownika czy zwyczajnie… niedomkniętego kartonu, który przesyłką kurierską trafił do klienta?

– Dokładnie takie historie słyszeliśmy od inwestorów, którzy zwracali się do nas w sprawie projektu automatycznej linii pakowania – mówi Marcin Nowacki z firmy TEKNIKA. – Kiedy zamontowaliśmy pierwszego Magnysa, czyli linię do zamykania pudeł kartonowych, za chwilę inni producenci mebli w „paczkach”  dostrzegli, że znacznie zwiększyła ona ich pozycję na rynku, wpłynęła na czas wysyłek towarów, dobrą opinię klientów, i sami zdecydowali się na jej zakup.

W ten sposób Magnys stał się ulubieńcem producentów mebli w paczkach. Magnys CM410S został zaprojektowany do automatycznego zamykania pudeł typu FEFCO 410 za pomocą kleju termotopliwego. W taki sposób zaklejane są  klapa wzdłużna i dwie poprzeczne klapy wieka. Meble w paczkach czasem są pakowane do pudeł o różnych wymiarach, np. inne wymiary ma pudło z elementami korpusu mebla, a inne z półkami czy elementami szuflad.

– Magnys może zaklejać i zamykać paczki jedna za drugą, nawet jeśli mają różne wymiary – mówi Marcin Nowacki. – Co więcej, dzieje się to automatycznie, gdy zamknięte już pudło opuszcza linię, urządzenie zamyka w tym czasie następną paczkę.

Długość paczek może wynosić aż 2500 mm, przy wydajności linii na poziomie 8 pudeł na minutę.

Ciekawostką jest możliwość ustawienia na początku linii pakowania maszyny formującej pudła Magnys model FM410, a na jej końcu, za maszyną zamykającą paczki mod. CM410S, robota antropomorficznego, który zajmie się paletyzacją – układaniem paczek na paletach. Maszynom firmy Magnys zaufało już kilkunastu polskich producentów mebli.

Pakowanie i owijanie

Pakowane w kartony wyroby, w celu ich dodatkowego zabezpieczenia, mogą być owinięte taśmą klejącą z logo firmy, taśmą wzmacniającą z poliuretanu czy też foliowane. Takie rozwiązania również doczekały się automatyzacji. Na przykład firma CVM ma w swojej ofercie samonastawną maszynę do zamykania tzw. kartonów amerykańskich (od góry i od dołu) w zestawie z górnym i dolnym zespołem zaklejania taśmą – również działającymi automatycznie. Mamy więc swoistą linię, zaprojektowaną w kompaktowym urządzeniu, o wydajności (2-3 paczki/min). CVM mod. SILVERPACK jest szczególnie polecany producentom małych mebli montowanych i wysyłanych w paczkach, np. kontenerów biurkowych czy mebli łazienkowych.

Jak działa taka linia? 

– Meble montowane po kontroli jakości trafiają na linię pakowania, gdzie operator nakłada na mebel otwarty z dwóch stron karton w standardzie FEFCO 201 – mówi Marcin Nowacki. – Następnie karton z meblem wjeżdżają do CVM mod. SILVERPACK gdzie klapy pudeł są automatycznie zamykane, a następnie sklejane taśmą. Zabezpieczone, spakowane meble są praktycznie gotowe do wysyłki.

Kolejną metodą zabezpieczenia kartonów na czas transportu jest ich owijanie folią stretch.

– Streczowanie paczek lub elementów jest najpopularniejszą metodą pakowania tego typu produktów, pozwala na ich zabezpieczanie m.in. przed działaniem wilgoci – mówi Marcin Nowacki.  – Tu z pomocą przychodzi firma Horbitek, bez wątpienia lider wydajności.

Prócz pojedynczych maszyn, jak prezentowane z wielkim sukcesem na targach DREMA 2018 Galaxy H, Rollertech E oraz Horizon 120 SX, Horbitek ma w swojej ofercie w pełni automatyczne linie do zabezpieczania palet z paczkami meblowymi (podawanie naroży, owijanie folią stretch oraz spinanie całości z paletą za pomocą taśm poliestrowych, linie do pakowania pakietów tarcicy, palet z elementami, a nawet trumien).

Przesyłka na palecie

Paczki powyżej 30 kg, lub kompletowane w kilka pudeł elementy do montażu mebli, opłaca się wysyłać na palecie. Zwiększa to także bezpieczeństwo transportowanych wyrobów. Horbitek oferuje półautomatyczne maszyny owijające folią takie zestawy paletowe. Model Galaxy dostosowany jest do owijania ładunku na wszystkich typach palet euro, przemysłowych, jak i półpaletach. Jego stół obrotowy ma bowiem średnicę 1500 mm, a foliowany ładunek może mieć wysokość do 280 cm (razem z paletą). Rolka do rozwijania folii (o średnicy zewn. maks. 300 mm) mocowana jest na zespole wózka, wyposażonym w hamulec mechaniczny, który umożliwia regulowanie napięcia folii na ładunku. 

– Proces owijania odbywa się z prędkością 10 obr./min i charakteryzuje się łagodnym rozruchem i hamowaniem, ponieważ zarówno silnik do obracania stołu, jak i wózka sterowany jest falownikiem – prezentuje rozwiązanie Marcin Nowacki. – Ponadto możliwość sterowania prędkością wózka daje również kontrolę nad nachodzeniem na siebie folii: może być ono gęstsze w przypadku bardziej wymagających ładunków.

Maszyna ma wiele rozwiązań zautomatyzowanych, np. ustawienie wysokości owijania na podstawie danych sczytanych z fotokomórki, która mierzy wysokość ładunku. Wieloma parametrami procesu owijania można sterować za pomocą ekranu dotykowego. Można wybrać z niego gotowy program pakowania, np. częściowe pakowanie tylko góra i dół albo owijanie z górną warstwą ochronną (przydatne w meblach tapicerowanych). Własnych, niestandardowych programów można zakodować w pamięci maszyny aż 98, zmieniając np. prędkość owijania, wysokość czy ilość wzmocnionych owinięć.

Taropak

Firma Teknika, wyłączny dystrybutor technologii pakowania firm Magnys, Horbitek czy CVM, będzie wystawcą październikowych targów Taropak w Poznaniu, gdzie zaprezentuje opisane rozwiązania oraz przybliży ich szczegółowe dane techniczne.   l

kor

APLA

MAGNYS – jak to działa? 

Na chwilę przed tym, jak paczka zatrzyma się w celu zamknięcia klap, na jej długi bok aplikowany jest klej termotopliwy. Za aplikację kleju na krótkie boki paczek odpowiada wózek z dyszami klejowymi. Dociski górne przytrzymują pudło na linii bazującej, podczas gdy system grzebieni dociska klapy, dzięki czemu skleja paczkę. W celu zapewnienia dobrej jakości połączenia klejowego, klapy paczek są dociskane, czas tej operacji jest uwarunkowany charakterystyką kleju i może być regulowany za pośrednictwem PC.

(teknika1) CVM mod. SILVERPACK jest szczególnie polecany producentom małych mebli montowanych i wysyłanych w paczkach, np. kontenerów biurkowych czy mebli łazienkowych. fot. Teknika

(teknika2) Kartony z meblem wjeżdżają do CVM mod. SILVERPACK, gdzie klapy pudeł są automatycznie zamykane, a następnie sklejane taśmą. Zabezpieczone, spakowane meble są praktycznie gotowe do wysyłki. fot. Teknika


(teknika3i4) Streczowanie paczek lub elementów jest najpopularniejszą metodą pakowania tego typu produktów, pozwala na ich zabezpieczanie m.in. przed działaniem wilgoci. Z pomocą w tym zakresie przychodzą urządzenia firmy Horbitek. fot. Teknika