NASZE REALIZACJE

Połysk na płycie za jednym przejściem

W Polsce wiele firm posiada już w swoim parku maszynowym drukarki UV, ale są to zazwyczaj maszyny aplikujące lakier matowy, co nie zawsze pozwala na osiągnięcie założonego efektu wizualnego. Stworzona w firmie Expo-Drew linia uszlachetniania UV jako pierwsza w Polsce umożliwia bezpośredni nadruk lakieru z połyskiem na płytę, co podnosi jakość, możliwości, ale także dwukrotnie zwiększa wydajność. Z tego innowacyjnego rozwiązania, które uruchomiono w maju 2015 roku korzystają już klienci - m.in. zamawiając  ekskluzywne ekspozytory do prezentacji płytek ceramicznych, z których słynie Opoczno. Teraz Expo-Drew otwiera się również na branżę meblową.

 

Doskonała jakość powłoki lakierniczej to zwieńczenie sukcesu projektanta i producenta mebli. Nowoczesne technologie lakierowania otwierają przed  nimi tak wiele możliwości, że obecnie nawet surową płytę MDF w ciągu kilku minut można zmienić w front z nadrukowanym obrazem mieniący się niczym tafla szkła.

- Wielu naszych klientów jest przekonanych, że mają w ręku szkło z podklejonym zdjęciem, tymczasem  jest to doskonałej jakości wydruk pełnokolorowy, wykonany na płycie i uszlachetniony przy pomocy specjalnego lakieru UV o wyjątkowej twardości - mówi Czesław Pacan, współwłaściciel  firmy Expo-Drew.

Nową linię drukarsko-lakierniczą tworzą m.in. dwie drukarki cyfrowe marki P10 i RHO 750 Durst  . Na ekranach komputerów edytuje się obraz czy ornament, jaki ma być drukowany. Następnie jest on przekazywany do urządzenia Durst   i z prędkością sięgającą  205 m2/h  nawet na dużą płycinę drzwiową o szerokości dwóch metrów czy front meblowy nadrukowywany jest obraz. Drukarki  wyposażone są w nowoczesne głowice oraz lampy UV ,gwarantujące fotograficzną jakość druku HD (1000dpi), doskonałe odzwierciedlenie kolorów zgodnie z profilem CMYK, ale przede wszystkim szybkość nadruku  i oszczędność energii. Następnie formatka trafia prosto na linię UV Cefla, gdzie przy pomocy walców jest uszlachetniania kolejnymi dwoma warstwami lakieru bezbarwnego 100% UV, między którymi następuje dodatkowe szlifowanie. Lampy utwardzają lakier tworząc wyjątkowo trwała powłokę.

- Wszystko to dzieje się w przeciągu kilku minut, co daje nam obecnie niedoścignione w kraju możliwości w zakresie wydajności - mówi Czesław Pacan. 

Nowa linia to także ogromna oszczędność czasu  i samego lakieru, a także znaczne zwiększenie niezawodności w stosunku do innych technologii np. lakierowania natryskowego, która wykorzystywana jest w drugim zakładzie firmy Expo-Drew, w niedalekim Sołku.

- Technologia lakierowania natryskowego powoduje znacznie większe zużycie lakieru, ale też ryzyko pojawienia się zanieczyszczeń na lakierowanej powierzchni, co na walcach zostało wyeliminowane- mówi Czesław Pacan.- Ponadto przy zastosowaniu metody walcowej i lamp UV nie ma konieczności polerowania lakieru, bo płyta lśni jak lustro. Do tego jest bardzo trwała i odporna nawet na odpryski wody czy dużą wilgotność powietrza, dlatego z powodzeniem metodą tą można zdobić nawet meble łazienkowe - dodaje.

W firmie Expo-Drew, pod marką ExConception zaprojektowani już pierwsze kolekcje mebli łazienkowych z wykorzystaniem technologii kolorowego nadruku UV w wysokim połysku. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem architektów, jak  i innych producentów mebli łazienkowych, którzy chcą współpracować z firmą z Opoczna. Expo-Drew może bowiem wykonywać nadruki nawet na płytach melaminowanych i ze zwykłego białego frontu uczynić np. imitację 200-letniego dębu czy przenieść na płytę metodą nadruku dekor z paneli podłogowych czy płytek ściennych.

Technologia ta świetnie wpisuje sie również w trend indywidualizacji projektów, szczególnie ważny w branży reklamowej, a także produkcji mebli biurowych, hotelowych czy użyteczności publicznej (np. przedszkoli), gdzie identyfikacja wizualna w postaci nadruku firmowego koloru, logotypu czy zdjęć produktów przyjmuje teraz zupełnie nowy wymiar.

- W tego typu realizacjach ważny jest czas realizacji, który obecnie został skrócony do  kilku minut, oraz koszt, który może być nawet niższy od innych form personalizacji, a oferuje niezwykle prestiżowy efekt i trwałość- zapewnia Czesław Pacan.                                                                                  

Linia lakierowania zainstalowana przez firmę TEKNIKA, przedstawiciela marki CEFLA w Polsce, to jeszcze nie ostatni etap współpracy z firmą Expo-Drew. W planach jest bowiem budowa nowoczesnej hali i jej wyposażenie w nowoczesne maszyny do obróbki drewna i płyt, w tym 5-osiowe centrum obróbcze Rover z okleinowaniem.