NASZE REALIZACJE

Robot podnosi prestiż tartaku

Dla Tartaku Abramczyk w Wólce Folwark (Mazowieckie) firma TEKNIKA, która od 16 lat dostarcza najnowsze technologie dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, przygotowała zrobotyzowane stanowisko rozładunku i paletyzacji tarcicy. Ciężki i monotonny charakter pracy trzech pracowników z powodzeniem zastąpił jeden robot przemysłowy firmy Comau.

– Zastosowanie robota firmy COMAU pozwoliło nam zwiększyć wydajność produkcji, poprawiło wskaźnik bezpieczeństwa w zakładzie oraz ograniczyło liczbę urazów – mówi Jerzy Abramczyk, właściciel tartaku. –Dzięki zastosowanej technologii wzrósł również prestiż przedsiębiorstwa w oczach zagranicznych i krajowych odbiorców.

Obecnie stanowisko obsługiwane jest przez dwóch pracowników, których zadaniem jest odbieranie oflisów oraz kompletowanie pakietów z tarcicy do wysokości 12 cm. Tak przygotowane pakiety są przemieszczane transporterem łańcuchowym, gdzie następuje ich łączenie w celu utworzenia warstwy o szerokości 1,2 m. Robot pobiera warstwę pakietów i układa na transporterze, formując sztapel o wysokości 1,5 m. Gotowy sztapel zostaje przemieszczony poza strefę pracy robota, gdzie następuje pakowanie.

Zważywszy na zmienny charakter produkcji i wynikające z tego zmienne obciążenie ramienia robota, zastosowana jednostka ma udźwig 220 kg oraz zasięg 2,7 m. Robot o tak dużym udźwigu może poszczycić się wysoką dokładnością rzędu 0,075 mm. Robot przemysłowy został wyposażony w chwytak umożliwiający pobieranie pakietów o długości od 0,5 do 2,5 m oraz do 1,2 m szerokości.

Zrobotyzowane rozwiązania

Robotyzacja branży drzewnej i meblarskiej wydaje się niezbędna do dalszego rozwoju tego sektora.

– Dlatego też razem z naszymi klientami wdrażamy kolejne zrobotyzowane rozwiązania, aby nadążyć za szybko rozwijającymi się rynkami Zachodu – mówi Bartosz Janiga z Tekniki. – Zdecydowaliśmy się na współpracę z wiodącym dostawcą robotów przemysłowych, jakim jest firma Comau, która swoim 35-letnim doświadczeniem w robotyzacji oraz największą bazą robotów zainstalowanych w Polsce potwierdza swoją pozycję jako lidera na rynku. Dodatkowymi atutami firmy Comau są: zlokalizowany w Polsce szybki i elastyczny wydział serwisu, centrum szkoleniowe w Tychach prowadzone przez inżynierów-praktyków oraz bogaty program wsparcia dla integratorów.

Promocji robotów w branży drzewnej dobrze służyła ubiegłoroczna prezentacja podczas targów Drema w Poznaniu, gdzie pokazano możliwość obsługi centrum obróbczego Rover, przez jego załadunek i rozładunek przez robota Comau. Współpracował on z centrum obróbczym, wykonującym okleinowanie krzywoliniowych krawędzi na Rover A 1332EDGE.

– Dużym wyzwaniem dla naszych specjalistów było zachowanie wysokiej elastyczności centrum frezarskiego, które może obrabiać elementy małe od kilkudziesięciu milimetrów oraz duże do 2-3 m, w warunkach pracy jedno- i dwupolowej, przy zachowaniu dokładności 0,2 mm – tłumaczy Bartosz Janiga. – Zastosowanie sześcioosiowego robota przemysłowego Comau z zaawansowanym chwytakiem ze ssawami vacuum, z możliwością regulacji rozstawu ssaw, systemu pozycjonerów elementów ukazało ogromne możliwości zastąpienia pracy ręcznej przez niezawodnego robota. W efekcie tej prezentacji podobny robot został zainstalowany u jednego z klientów i obsługuje dwa centra Rover A z okleinowaniem, ustawione naprzeciw siebie. Stanowisko pozwala zarówno na pracę w trybie automatycznym, gdzie nakładanie elementów na centra obróbcze wykonuje robot oraz w trybie ręcznym, kiedy pracę wykonuje operator i podaje pojedyncze elementy. W naszym Katalogu Automatyzacji prezentujemy możliwości wykorzystania robotów przemysłowych przy współpracy z innymi maszynami sektora drzewnego, m.in. z centrum wiertarskim Skipper, szlifierką taśmową, okleiniarką, szczotkarką krawędzi, maszynami pakującymi i innymi. Pierwsi użytkownicy robotów przekonują się, że chyba kluczem do sukcesu jest dobranie robotowi odpowiedniego grippera, czyli chwytaka. Każdy proces technologiczny wymaga właściwego grippera, a niektóre z aplikacji potrzebują gripperów wielofunkcyjnych.

 

Specjalna oferta Tekniki

Teknika posiada już duże doświadczenie wynikające z kilkunastu instalacji wykonanych w najróżniejszych środowiskach. Jej specjaliści podejmują się też modernizacji istniejących manipulatorów, robotów lub samych "gripperów". Tych ostatnich Teknika ma 18 różnych modeli. Ale dobierając robota przemysłowego do odpowiedniego stanowiska, projektanci opracowują i budują odpowiedni chwytak, który potrafi spełnić oczekiwania nabywcy.

– Znając potrzeby naszych klientów w zakresie robotyzacji, przygotowaliśmy specjalną ofertę, która pozwoli zrealizować najlepsze rozwiązanie, a potem obejmie szkolenie pracowników w zakresie pracy i obsługi robota – zapewnia Bartosz Janiga.