NASZE REALIZACJE

Strategia dywersyfikacji wymaga wszechstronnych maszyn

Podziw dla zewnętrznego piękna, dekorów czy usłojenia wyrobów wykonanych z drewna litego jest obecnie bardzo silnym trendem rynkowym.  Producentów - tak jak firmę ICF Wood - fascynuje i inspiruje do działania także różnorodność tego ekologicznego surowca,  zaskakujące możliwości obróbki mechanicznej i termicznej oraz to, że każde drewno można efektywnie wykorzystać niemal do ostatniego kawałka. Pomagają w tym m.in. nowoczesne maszyny dostarczone przez firmę TEKNIKA.

Naturalne drewno, oprócz niewątpliwego piękna, ma też swoje wady. Nowoczesna wiedza w zakresie jego obróbki mechanicznej i termicznej pozwala je jednak wyeliminować, uzyskując cenny materiał do dalszego wyrobu mebli, schodów czy drzwi, taki jak płyta klejona, główny produkt rodzinnego zakładu ICFWOOD, funkcjonującego od 1991 roku w Czudcu. W ostatnich latach firma dokonała wielu inwestycji, w tym zakupu nowoczesnych maszyn, które pozwoliły uzyskać istotną przewagę konkurencyjną na rynku. Ale źródłem sukcesu są nie tylko maszyny, ale przede wszystkim umiejętne ich wykorzystanie.

7 gatunków drewna

W firmie ICF Wood produkcja zaczyna się od przetarcia drewna okrągłego - około 3500 m3 miesięcznie.

- Do produkcji wykorzystujemy siedem gatunków drewna najwyższej jakości: dębu, buka, jesionu, jawora, czereśni, akacji i orzecha - mówi Ewa Wójcik, pracownik działu handlowego ICF Wood.

Płyty klejone

Nawet jeśli drewno posiada wady typu sęki, osłabiające jego wytrzymałość, to dzięki  wydajnej maszynie optymalizującej firmy Salvador, są one usuwane. Lamele są łączone w płyty klejone zarówno czołowo jak i na mikrowczepy. 

- Uzyskujemy płyty  z różnych gatunków drewna i o różnych konstrukcjach -wymienia Ewa Wójcik - Mogą to być płyt klasy Premium, gdzie lamele bukowe czy dębowe o długości nawet kilku  metrów klejone są tylko po szerokości, a gotowy produkt może mieć grubość do 45 mm. Z mniejszych lameli  produkujemy płyty łączone po długości i szerokości, w tym łączone na mikrowczepy - dodaje.

5 osi do zadań specjalnych

ICF Wood w swojej strategii postawiła na dywersyfikację produkcji. Choć produkcja płyt klejonych stała się znakiem rozpoznawczym marki, to firma nie chce skupiać się tylko na tym typie produkcji. Z drewna powstają więc także drzwi, schody oraz komponenty: trepy, poręcze, balustrady, wangi i tralki.

W hali dalszej obróbki stoją m.in. trzy nowoczesne centra obróbcze Rover marki Biesse (trzy- i pięcioosiowe), które - podobnie jak inne maszyny, w tym optymalizerkę Salvador, suszarnię Nardi, szlifierkę i linię do olejowania podłóg Costa oraz automatyczną linię do pakowania - dostarczyła firma TEKNIKA. Współpraca z tym dostawcą nowoczesnych włoskich technologii trwa z sukcesem od wielu lat, a kompleksowa obsługa projektowa, szkoleniowa i serwisowa pozwala firmie ICF Wood szybko wdrażać kolejne pomysłu produkcyjne.


- Dzięki precyzyjnym centrom obróbczym od firmy TEKNIKA, które automatycznie się przezbrajają, sięgając po odpowiednio dobrane frezy,  jesteśmy doskonale przygotowani, aby spełnić wszystkie, nawet najbardziej oryginalne życzenia, i zrealizować każdą wizję naszych klientów przedstawiając im jeszcze na etapie ofertowania realistyczne wizualizacje 3D z profesjonalnego oprogramowania - mówi Ewa Wójcik. 

Diamentowe frezy osadzone na wieloosiowej głowicy centrów obróbczych Rover doskonale radzą sobie z wymagającymi gatunkami drewna liściastego, które są przerabiane w firmie ICF Wood . Maszyna dokonuje optymalnego rozkroju płyty klejonej, wykorzystując do tego wydajną technologię nestingu, następnie jest w stanie wykonywać najbardziej skomplikowane nawiercenia czy frezowania a nawet rzeźbienia - wszystko zgodnie z cyfrowym projektem, niezależnie czy jest to zlecenie z działu nowoczesnych produktów firmy, czy też ogromnego wyzwania, jakim jest odwzorowanie elementów zabytkowych rezydencji.

Na miarę pałacowych rezydencji

 Specjalizujemy się w odwzorowywaniu podłóg pałacowych przywracając wnętrzom lata ich świetności  - mówi Ewa Wójcik.-  Nasze podłogi są często wykonane z kilku różnych gatunków drewna i połączone w jedną spójną całość dodają nie tylko blasku, ale przywracają ducha dawnych czasów.

Z połączenia tych doświadczeń i pasji inspirowanej drewnem powstał specjalny dział w zakładzie produkcyjnym ICF Wood jakim jest  ICF ArtWood.

- Specjalizujemy się w produkcji różnego rodzaju detali  z drewna litego, odwzorowujemy rzeźby, ornamenty, listwy, pochwyty, poręcze i fronty meblowe, a także gotowe meble. Na specjalne zamówienie jesteśmy w stanie wykonać unikalne detale będące prawdziwymi dziełami sztuki - mówi Ewa.

Firma ma na swym koncie liczne realizacje w zabytkowych rezydencjach pałacowych, m.in. na terenie Łodzi (Pałac Izraela Poznańskiego) i w wielu prywatnych rezydencjach w Polsce, nie tylko będących obiektami zabytkowymi, ale również współczesnymi, utrzymanymi w dawnych stylach.