NASZE REALIZACJE

Technologia COMEC zgodna z zasadą "just in time"

Metoda zarządzania produkcją "just in time" (dokładnie na czas) wkroczyła na dobre do większości tych firm, które muszą realizować zróżnicowane zamówienia często z dnia na dzień. Tak jest w przypadku produkcji ościeżnic, niezwykle dynamicznie rozwijającej się branży, która jeszcze kilka dekad temu była domeną małych stolarzy. W polskich domach dominowały stałe ościeżnice metalowe, z czasem zastępowane stałymi ościeżnicami z drewna litego i materiałów drewnopochodnych. Ościeżnice regulowane, wykonane głównie z MDF, są dopiero na początku swojego cyklu życia produktu, ale dynamika wzrostu ich udziału w rynku w ostatnich latach sięga kilkuset procent rocznie. Także prognozy na kolejne lata są dla tego sektora bardzo obiecujące.

Z czasem producenci ościeżnic musieli oferować coraz większy wachlarz wyrobów - dostosowując kolorystykę z kilku oklein drewnopochodnych po dostępne dziś na rynku katalogi kilkuset dekorów oferowanych przez producentów drzwi. Do tego doszły kolejne różnicowania: profile, grubości, sposób łączenia z nadporożem (proste lub pod kątem), nawiercenia pod różnego typu zamki.

W tej sytuacji produkcja wyrobów na magazyn jest absolutnie niekonkurencyjna, generując wysokie koszty logistyczne jak i zamrażając kapitał. Dlatego też najwięksi producenci ościeżnic, których jest w Polsce około 15, korzystają z dobrodziejstw japońskich metod zarządzania just in time, zgodnie z którą "zapas jest marnotrawstwem" a podstawą zysku jest „odpowiedni materiał, w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu, w dokładnej ilości”. Jak jednak spełnić warunek natychmiastowej dostawy towaru, której oczekują klienci?

Multicentra obróbcze takie jak COMEC MD JUMB dedykowane produkcji ościeżnic, działają zgodnie z zasadą just in time, realizując natychmiast zamówiony towar, nawet jeśli składa się on z kilku sztuk elementów o zróżnicowanych wymiarach, kolorystyce czy profilu.

W skrócie działa to tak: ze skanowane z zamówienia kodu kreskowego, oprogramowanie maszyny COMEC samodzielnie generuje program produkcyjny. Maszyna sama pobiera z magazynku zarówno odpowiedni element z płyty MDF lub kompozytu WPC we wskazanej okleinie, jak i uszczelkę (we właściwym kolorze). Równolegle mogą być obrabiane dwa różne elementy ościeżnicy np. lewy z gniazdem pod zamek i prawy z zawiasem. Maszyna docina, wierci i frezuje element zgodnie z wygenerowanym zadaniem i przekazuje gotowy element do kompletowania i pakowania.

MD Jumb to tylko tak naprawdę grupa modeli maszyn COMEC dedykowanych produkcji stolarki, które dostosowywane są do konkretnych potrzeb danego producent ościeżnic, opasek drzwiowych czy drzwi ramiakowych.  

Jeden z najbardziej zaawansowanych modeli do produkcji ościeżnic to MD JUMB 9X CAL3 to wielowrzecionowe centrum obróbcze z dziewięcioma kontrolowanymi i numerycznie osiami i ośmioma zespołami do cięcia/frezowania/wiercenia z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem.

- Obecnie projektując maszyny dla producentów ościeżnic skupiamy się na parametrze wysokiej wydajności przy zachowaniu pełnej elastyczności produkcji w systemie just in time - potwierdza Błażej Wroński z firmy TEKNIKA, która jest przedstawicielem marki COMEC w Polsce. - Czas obróbki kompletu ościeżnicy, składającej się z trzech elementów (dwóch pionowych i nadporoża) nie powinie być dłuższy niż 2,5 minuty.

Kolejny wymóg - który COMEC spełnia doskonale - to jakość i dokładność obróbki, która powoduje nie tylko to, że łączenia elementów ościeżnicy są idealne, gniazda pod zamek czy zawiasy dokładnie wywiercone, ale także to, że w czasie produkcji nie może nastąpić uszkodzenie materiału.

- Dokładność i jakość obróbki to aspekt, do którego COMEC przykłada szczególną uwagę. Obrabianym na maszynie elementem jest przecież okleinowana płyta MDF czy profil z kompozytu drewno-plastik, do których uszlachetniania stosuje się czasem bardzo cienkie folie czy papiery dekoracyjne - zauważa Błażej Wroński. - Nie może być więc mowy o uszkodzeniu materiału, co mogłoby skutkować wzrostem kosztów produkcji i spadkiem jej wydajności.

Zmieniające się wymogi rynku, wzrastająca presja na czas realizacji zindywidualizowanych zamówień każe producentom ościeżnic poszukiwać bardzo elastycznych i wydajnych rozwiązań. Obecnie nawet zamówienia spływają z dużych sieci marketów budowlanych z wymogiem natychmiastowego spełnienia. Nie są to już zamówienia kontenerowe raz w miesiącu, lecz zlecenia z dziś na jutro z pilną dostawą kurierską do jednego z punktów sprzedaży. Dla wielu doświadczonych stolarzy takie zmiany wywołują ogromny stres i niechęć do dostosowywania się do tego typu presji czasowej. Obawiają się, że pośpiech zniszczy jakość, ale maszyny takie jak COMEC, które korzystają z dobrodziejstw szybkich obliczeń komputerowych i precyzyjnych, sterowanych numerycznie osi obróbczych sprawiają, że produkcja ościeżnic może być dla wielu firm źródłem biznesowego sukcesu.  Wystarczy otworzyć się na zmiany i oczekiwania rynku oraz wypełnić lukę po tych, którzy nie chcą ich spełnić.