NASZE REALIZACJE

Zamiast problemów, pozytywna energia

Spalanie odpadów w zakładach meblowych zamiast być problemem, może stanowić źródło zielonej energii. Firma Kanita, producent mebli z Olkusza, zdecydował się na zakup dwóch automatycznych kotłów firmy Uniconfort, które zamieniły powstające pyły i wióry w procesie produkcji w energię do ogrzewania zakładu i suszarni.

- Wybierając kocioł do swojego zakładu punktem wyjścia powinny być nie tylko dane dotyczące jego efektywności energetycznej, ale przede wszystkim dopuszczanych do spalania odpadów - mówi Marcin Bereżewski z firmy Teknika - Pod uwagę bierzemy ich rodzaj oraz dokładne parametry np. wartość kaloryczną, gęstość paliwa, a także jego wielkość czy będą to np. odpady kawałkowe czy drobne frakcje uzyskane w rębaku. W ten sposób potrafimy dobrać najbardziej efektywny kocioł, z którego powstanie zielona energia.

 Od takich ustaleń rozpoczęła się także współpraca firmy TEKNIKA, lidera w zakresie dostarczania technologii dla przemysłu drzewnego z firmą KANITA z Olkusza. Po dokładnej analizie stworzono ofertę szytą na miarę. Ostatecznie wybór padł na automatyczną kotłownię na odpady QUADRO 30 firmy UNICONFORT, spalający pyły i wióry o frakcji do 5 mm. W Olkuszu stanęły dwa takie urządzenia o łącznej mocy aż 800 kW.

-Wcześniej mieliśmy polską kotłownię, ale teraz szukaliśmy rozwiązania bardziej wydajnego, zautomatyzowanego i przede wszystkim ekologicznego - mówi Wiesław Mucha, właściciel firmy produkującej meble.

 Firma Kanita już wcześniej współpracowała z firmą TEKNIKA, która do zakładu produkującego meble dostarczyła m.in. innowacyjne centrum wiertarskie Skipper sterowane numerycznie, pozwalające na obróbkę płyt o różnych wymiarach bez przestoju. Udana współpraca zaowocowała kolejnym zamówieniem w firmie TEKNIKA.

- Nasz zakład stawia na nowoczesność i zrównoważony rozwój oparty między innymi na zasadach poszanowania środowiska, dlatego decydując się na kolejne inwestycje bardzo dokładnie sprawdzaliśmy żywotność kotłów, ich sprawność, ale także to, by cała instalacja pozwalała na ograniczenie emisji pyłów - mówi Wiesław mucha. - Teraz wszystkie odpady w postaci trocin i wiórów odprowadzane są spod maszyny do silosa znajdującego się nad kotłownią a następnie w kotle zmieniane są w energię.

Kocioł Uniconfort Quadro 30 to stalowy bojler z trzema obiegami o mocy termicznej wyjściowej 257.700 Kcal/h.

- Dwa takie kotły pozwalają w pełni zaspokoić potrzeby naszej firmy w zakresie energii cieplnej do ogrzania pomieszczeń biurowych oraz hal produkcyjnych nawet podczas najsilniejszych mrozów- mówi Wiesław Mucha. - Zadaniem kotłowni jest również dostarczanie energii do zasilania obecnej suszarni próżniowej a w przyszłości także dwóch suszarni komorowych, które zamierzamy zakupić.

Zaletą rozwiązania oferowanego przez Uniconfort jest stabilna i trwała konstrukcja kotła, która pośrednio również przekłada się na sprawność i parametry techniczne urządzenia.  Cała komora spalania jest pokryta warstwą materiału ogniotrwałego o grubości 100-200 mm, odpornego na wysokie temperatury, o wysokiej zawartości tlenku glinu, aby otrzymać optymalną temperaturę i ulepszyć proces spalania. Duża pojemność komory gwarantuje ponadto niskie obciążenie termiczne. Płaszcz wodny działa niczym chłodnica: nawilża ściany i jednocześnie jest doskonałym magazynem energii. Warto podkreślić, że komora zaopatrzona jest w boczne kolektory do rozprowadzania powietrza wtórnego spalania.

Podawanie paliwa

Paliwo z silosa do kotła podawane jest w sposób całkowicie automatyczny za pomocą mechanicznego podajnika ślimakowego FUOCOMATIC. Opcjonalnie, w sposób automatyczny podajnikiem ślimakowym może także być odprowadzony popiół - wstępnie przygotowane jest już mocowanie dla takiego podajnika. W razie potrzeby paliwo może być również ładowane ręcznie poprzez specjalny właz, który przyda sie również podczas  okresowego oczyszczania palnika.

- Najważniejszą rolę w całej instalacji odgrywa niewątpliwie palnik - mówi Marcin Bereżewski z firmy TEKNIKA. -  W przypadku tej instalacji jest to model z nachylonym rusztem CMT Quadro, wykonany z grubej stali. Nachylona podstawa ruszta ułatwia przemieszczanie popiołu w kierunku zespołu do automatycznego opróżniania palnika.  

Nad prawidłowością procesu spalania czuwa system streowania (PLC) z sondą lambda do automatycznej kontroli spalania. Służy on do wprowadzania podstawowych parametrów sterowania, ale przede wszystkim do kontroli zasilania paliwem zgodnie z zapotrzebowaniem w odniesieniu do wymaganej energii na zróżnicowanych poziomach. W ten sposób odbywa się kontrola i regulacja powietrza do spalania pierwotnego, wtórnego i trzeciego, a także  kontrola i regulacja wyciągania dymu z utrzymywaniem stałego ciśnienia wewnątrz komory spalania, poprzez ciągły pomiar próżniomierzem i regulację, zarządzany inwerterem.

Inwestor najbardziej ceni włoskie podejście do ochrony środowiska. Jako że zakład znajduje się w mieście, w bliskości osiedla domów jednorodzinnych, właścicielowi zależało by nowa inwestycja, dotowana w 50% z środków unijnych, wpłynęła na poprawę jakości powietrza i zmniejszyła uciążliwość inwestycji dla okolicznych mieszkańców. To zadanie się udało. W powietrzu nie krążą już pyły z zakładu, lecz zmieniane są w pozytywną energię.

Kocioł Uniconfort wyposażony jest system cyrkulacji dymu zarządzany automatycznie przez PLC, który pozwala na zwiększenie mocy termicznej powstającej w trakcie procesu spalania, oraz redukuje emisje gazów.

To, co stanowi istotny czynnik wyróżniający ofertę kotłów Uniconfort wobec innych oferowanych producentom stosującym w produkcji drewno i płyty drewnopochodne, jest  również multi-cyklon do wychwytywania cząstek stałych z mieszaniny gazowej po spalaniu.

- Prócz aspektów ekologicznych cieszy nas również bezosługowość nowej kotłowni - dodaje Wiesław Kanita. - Dzięki temu potencjał naszych pracowników jest wykorzystywany na innych stanowiskach pracy.